3 grudnia, 2023

ModerHouse

Dom z marzeń

styl stodoły

Dom w stylu stodoły – nowoczesny trend w budownictwie

Co to takiego dom w stylu stodoły?

Dom w stylu stodoły to połączenie dwóch stylów w budownictwie – nawiązania do wiejskiego miejsca na siano oraz nowoczesnych materiałów wykorzystanych do zaprojektowania funkcjonalnego mieszkania. Jest to tak zwany „modern barn  house” lub „farmhouse chic”, trend powstały w Stanach Zjednoczonych. Został zapoczątkowany w XXI wieku, więc jest to stosunkowo nowa moda.

Dom w stylu stodoły jest najczęściej przebudowywany ze starych budynków gospodarczych, których szkielet konstrukcji zostaje zachowany. Dodawane są do niego bardziej współczesne elementy. Całość jest eklektyczna i w zależności od fantazji projektanta – skromna w wyglądzie lub bardzo widowiskowa. Może być także budowany od podstaw, z zachowaniem charakterystycznego dla stodół wyglądu.

Jakie cechy charakterystyczne posiada dom w stylu stodoły?

Dom w stylu stodoły charakteryzuje się rozpoznawalnym wyglądem. Samo nawiązanie do budynku gospodarczego wyróżnia go spośród innych konstrukcji. Od frontu wygląda jak mniej lub bardziej spiczasty trójkąt (najczęściej równoramienny, rzadziej równoboczny) osadzony na kwadracie bądź prostokącie. Przypomina przez to domki malowane przez dzieci. Dach jest prosty, bez elementów zdobiących, wykonany często z jednolitej dachówki lub blachodachówki.

Bardzo charakterystyczne dla domu w stylu stodoły jest posiadanie licznych okien, dużych, wysokich, które doświetlają pomieszczenia. Często przeszklone są niemal całe ściany, ewentualnie łączone z elementami elewacji. Dom wykonany najczęściej z drewna lub materiałów imitujących. Spotykane są także wersje z czerwonej cegły lub malowane w tym stylu. Bardzo popularne jest też tynkowanie na biało, co nadaje niezwykle stylowego, nowoczesnego wyglądu.

Budowla może być parterowa (z opcją poddasza, antresoli lub bez) lub piętrowa. Klasyczne domy w stylu stodoły nie mają żadnych dobudówek, są to proste bryły. Część opcjonalnie posiada dobudowany garaż lub wiatę, taras albo pergolę. Balkony zwykle są wpasowane w bryłę tak, by nie wystawały poza jej obrys. Często są przeszklone lub całkowicie zabudowane.

Wnętrza domów w stylu stodoły są przestronne, często bez wyraźnie wydzielonych pomieszczeń (poza sypialniami, łazienką i sanitariatem). Przeważają stonowane kolory: biel, czerń, szarości, odcienie brązu oraz beże.

Zalety i wady domu w stylu nowoczesnej stodoły?

Zdecydowaną zaletą domu w stylu nowoczesnej stodoły jest stosunkowo tani koszt wykonania oraz utrzymania. Są to mieszkania energooszczędne przez co tanie w eksploatacji. Wykonanie z materiałów przyjaznych dla środowiska zapewnia komfort, trwałość i bezpieczeństwo. Prosty wygląd sprawia, że tego rodzaju projekt łatwo wkomponować w niemal każdy teren. O ostatecznym wyglądzie decyduje wykończenie i dodatki wokół budynku.

Zaletą takiego domu jest również przestronność wnętrz a przez to ustawność wyposażenia. Dla osób, które wolą jednak klasyczne pokoje może to być wadą, która wprowadza chaos i utrudnia utrzymanie porządku. Jest to projekt, który na pewno będzie wyróżniał się spośród tradycyjnych domów.

Niekwestionowaną zaletą nowoczesnego domu typu stodoła jest bez wątpienia spadzisty dach. Sprawia, że opady – zarówno woda deszczowa, jak i śnieg – łatwo spływają i nie powodują zagrożenia dla wnętrza domu.

Do wad domu w stylu stodoły, który posiada wiele powierzchni szklanych, można zaliczyć trudność w utrzymaniu nieskazitelnej czystości i konieczność niemal codziennego mycia. Szyby brudzą się dość szybko, szczególnie przy zmiennych warunkach atmosferycznych lub mieszkaniu w dość ruchliwej okolicy czy gęstej zabudowie. Utrzymanie w czystości jednolitych kolorów również może wymagać częstego czyszczenia lub malowania.