28 września, 2023

ModerHouse

Dom z marzeń

Insektycydy – jak je stosować?

Insektycydy – jak je stosować?

Insektycydy są popularnym środkiem na insekty, zaliczanym do grupy pestycydów. Preparaty mają nie tylko likwidować, ale też ograniczać rozwój owadów w magazynach, uprawach czy mieszkaniach. Jak stosować te środki w sposób bezpieczny dla ludzi i roślin? Co warto wiedzieć na ich temat? Oto najważniejsze informacje.

Czy insektycydy są bezpieczne?

Wraz z biegiem lat i postępem badań udało się wyróżnić, które insektycydy są bezpieczne dla środowiska – wydzielono także poszczególne zalety danych czynników preparatu, dzięki czemu na rynku można zakupić środki dedykowane konkretnym szkodnikom. Co za tym idzie, nie trzeba testować różnych produktów, co przekłada się na oszczędność finansową i lepsze efekty.

Co ważne, na rynku istnieje naprawdę wiele rozwiązań, takich jak insektycydy kontaktowe (wnikające pod naskórek owadów), gazowe (wnikające przez drogi oddechowe), żołądkowe (jak nazwa wskazuje, wnikające do żołądka) – te i inne rodzaje preparatów dzielone są ze względu na sposób docierania do owadów.

Insektycydy można dzielić także przez pryzmat tego, jak działają na roślinę (np. środki systemiczne, powierzchniowe, wgłębne) oraz ze względu na zastosowanie substancji (np. fosforoorganiczne, nowej generacji czy karbaminiany). Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb swojego ogrodu.

Jak poprawnie i bezpiecznie używać insektycydów?

Poprawnie stosowanie preparatów zabezpiecza rośliny w ogrodzie oraz pomaga szybko rozprawić się ze szkodnikami. Na każdym opakowaniu powinna znaleźć się informacja, jak używać środków w sposób bezpieczny. Najważniejsza jest sugerowana ilość użycia, kiedy należy przeprowadzić oprysk oraz czas karencji (okres, który musi minąć od zabiegu do zebrania roślin przeznaczonych do spożycia). Jeśli to możliwe, dla bezpieczeństwa owadów zapylających, oprysk zaleca się wykonywać w godzinach wieczornych lub bardzo wczesnym rankiem. Należy też unikać wykonywania oprysków w dni wietrzne.

Ponadto:

  • niektóre preparaty działają jedynie w określonym przedziale temperatur i podczas określonej pory roku (zastosowanie ich niezgodnie z zaleceniami może zniszczyć rośliny ogrodowe);
  • ważne jest dopasowanie dawki do rodzaju szkodników i ich ilości (zbyt mała będzie nieskuteczna, zbyt duża jest zagrożeniem dla środowiska);
  • owady z biegiem czasu się uodparniają (nie należy stosować insektycydów każdego roku);
  • korzystając z preparatów, trzeba zakryć twarz i skórę (szczególnie osoby
  • wrażliwe na różnego rodzaju uczulenia i alergie);
    Oprysk należy wykonać zgodnie z zaleceniem producenta.

Oprysk powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. To tam znajdzie się informacja dotycząca tego, jak przeprowadzić proces, włącznie z odległością, w jakiej należy rozpylać preparat w stosunku do roślin. Stosowanie się do ścisłych zaleceń jest gwarancją powodzenia. Jeśli ma się wątpliwości, zawsze można zapytać o pomoc specjalistów ze sklepu stacjonarnego lub online, w którym szuka się środków. To świetna opcja szczególnie dla nowicjuszy, którzy pierwszy raz będą się tym zajmować oraz osób doświadczonych, ale obawiających się o stan ukochanych roślin w ogrodzie.