3 grudnia, 2023

ModerHouse

Dom z marzeń

Jak działają odkurzacze do samochodów?

Czysty samochód to kwestia bardzo istotna, jeśli chcemy mówić o radości z podróżowania. Nawet zwyczajne codzienne dojazdy do pracy i z powrotem będą przyjemniejsze, gdy wsiądziemy do wysprzątanego i pachnącego wnętrza. Niestety wielu z nas mieszka w blokach i nie posiada garażu, przez co użycie zwykłego odkurzacza domowego w samochodzie nie jest możliwe. Pozostaje nam podjeżdżanie na stacje benzynowe i płacenie niemałych sum by skorzystać z odkurzacza ogólnodostępnego. Możemy jednak ułatwić sobie sprzątanie auta, korzystając ze specjalnych odkurzaczy samochodowych.

Odkurzacz do auta – jak to działa?

Jeśli liczymy, że odkurzacz do samochodów będzie wyglądał tak samo jak ten domowy, to zapewne zaskoczymy się. Urządzenia te są bowiem o wiele mniejsze, a przez to też lżejsze i poręczniejsze. Istotną kwestią jest też niższa moc zainstalowanego w nich silnika elektrycznego, ponieważ nie ma możliwości by zasilić go napięciem sieci energetycznej. Urządzenie może być zasilane na dwa sposoby. Pierwszy, obecnie najczęściej spotykany, to wbudowany akumulator. Ten ładujemy w domu za pomocą specjalnej wtyczki, a do auta przynosimy już gotowe do użycia urządzenie. Drugi sposób, który był popularniejszy w dawnych latach, to zasilanie odkurzacza bezpośrednio z instalacji pojazdu. Do tego celu wykorzystuje się gniazdo zapalniczki, albo też specjalne szczypce które podłączamy bezpośrednio do akumulatora. Odkurzacze do samochodów tego typu są już jednak coraz rzadziej spotykane, z uwagi na fakt iż plątający się przewód jest po prostu nieporęczny.

Jak odpowiednio odkurzać auto?

Przed każdym użyciem nasz odkurzacz do samochodów powinien zostać oczyszczony z zebranych wcześniej brudów. Nie są w nich stosowane jednorazowe worki, ale specjalny pojemnik, który wyjmujemy a następnie jego zawartość wysypujemy do kosza na śmieci. Przed użyciem urządzenie warto dobrze naładować w domu, by akumulator wystarczył na wysprzątanie całego samochodu. Zanim jednak zaczniemy działać, pozbądźmy się dużych zanieczyszczeń, jak np. grudki ziemi leżące na wycieraczkach. Wciągnięcie ich do odkurzacza mogłoby go uszkodzić. Podczas odkurzania używajmy odpowiednich końcówek i przedłużek, a bez problemu dojdziemy w każde miejsce w pojeździe. Chcąc wyczyścić plastiki koniecznie nałóżmy końcówkę ze szczotką posiadającą miękkie włosy, dzięki temu nie porysujemy powierzchni z tworzyw sztucznych. Ponieważ pojemnik na zanieczyszczenia nie jest tak duży jak w odkurzaczu domowym, warto co jakiś czas sprawdzić czy nie uległ już zapełnieniu i ewentualnie go opróżnić. Po zakończonym sprzątaniu zabieramy urządzenie do domu w celu ponownego naładowania, albo ładujemy z gniazda zapalniczki, jeżeli istnieje taka możliwość.

Odkurzacze do samochodów pozwalają nam utrzymać czystość w sposób łatwy i szybki. Dzięki wbudowanej baterii po wnętrzu nie pląta się kabel, co ułatwia dotarcie do każdego zakamarka. Kompaktowe rozmiary i duża ilość końcówek dodatkowo ułatwiają nam to zadanie. Sprzęt tego typu nie jest drogi, a zwróci się już po kilku użyciach.