28 września, 2023

ModerHouse

Dom z marzeń

Piece gazowe i kotły gazowe- czy to dobre rozwiązanie?

Na początku budowy każdego domu przychodzi moment, w którym inwestor zastanawia się jakie wybrać ogrzewanie. W Polsce coraz częściej wybierana jest opcja ogrzewania gazowego. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które więcej czasu spędzają w pracy niż w domu- nie trzeba martwić się o podkładanie do standardowego pieca. Piece gazowe i kotły gazowe- czy to dobre rozwiązanie? 

Co daje piecyk gazowy? 

Kotły gazowe gwarantują nie tylko ciepło w domu ale i również dopływ gazu do kuchenki, czy ciepłą wodę. Aby całość działała bez żadnych zarzutów potrzebny jest kocioł grzewczy, który najczęściej instalowany w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni. Gaz jest rozprowadzany po wszystkich pomieszczeniach za pomocą rur. Bardzo dużym plusem jest to, że nie ma dużych przerw w dostawach gazu czego nie można powiedzieć o instalacji elektrycznej, szczególnie jeśli mowa o mieszkaniu na wsi.

Jak działa ogrzewanie na gaz?

Ogrzewanie gazowe jest bezproblemowe i proste. Pracę kotła kontroluje samozapalający się panel- właśnie na nim można ustawić temperaturę jaką chce się uzyskać oraz godziny, w których ma działać piec. Należy pamiętać, aby raz w roku przeprowadzić przegląd i konserwację. Najlepiej umówić się na nią tuż przed sezonem grzewczym Podczas przeglądu fachowiec sprawdza szczelność urządzenia.

Jakie są rodzaje kotłów?

Kocioł gazowy jest odpowiedzialny za ilość spalania gazu. Przed zakupem warto bliżej przyjrzeć się jakie są rodzaje pieców gazowych.

  • Kocioł tradycyjny – Najpopularniejszy z kotłów, jednak warto wspomnieć, że zużywa dużo paliwa. Koszt 1kW to około 0,45 zł.  Piece te są stosunkowo tanie, najlepiej sprawdzą się w domach z dobrą termoizolacją.
  • Kocioł pulsacyjny – Jeden z bardziej zaawansowanych piecyków, działa na zasadzie kondensacja-pulsacja. 1KW to około 0,25 zł .
  • Kocioł kondensacyjny – Dzięki niemu można odzyskać ciepło ze spalin. Jest wydajny i o dziwo można go kupić w atrakcyjnych cenach. Najlepiej sprawdzi się w domach, które mają duże zapotrzebowanie na ciepło. Koszt wyprodukowania 1kW to w tym przypadku około 0,22 grosze.

Ogrzewanie gazowe – czy warto instalować piec na gaz?

W momencie, gdy zdecydujemy się na kocioł gazowy musimy zdawać sobie sprawę, że koszty ogrzewania będą uzależnione od wielu czynników takich jak: termoizolacja domu, metraż, temperatura w pomieszczeniach itp.  Ogrzewanie gazem jest dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę, jaką daje ten system ogrzewania. Tak naprawdę piece gazowe są na tyle wygodne, że procesy grzania odbywają się bez obsługi człowieka i intuicyjnie, a jedyne, co musi robić użytkownik, to pamiętać o przeglądach i o konserwacjach kotłów gazowych.

Instalowanie w domach kotłów gazowych jest również bardzo ekologiczne . Spaliny, które powstają za pomocą gazu są czyste, co ważne nie zawierają benzopirenów i pyłów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla użytkowników ale i również dla sąsiadów. Każdy przecież chce oddychać świeżym powietrzem w okresie grzewczym. Podsumowując: Warto być posiadaczem pieca gazowego jako źródła ogrzewania w domu.

Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html