27 września, 2023

ModerHouse

Dom z marzeń

Zgrzewarka punktowa – jak wybrać odpowiednią?

Aby wybrać odpowiednią zgrzewarkę punktową, należy zapoznać się z jej możliwościami i kluczowymi parametrami. Dodatkowo warto poczytać recenzje i opinie na temat konkretnych modeli. Wyróżnić można szeroką gamę nowoczesnych i niezawodnych zgrzewarek punktowych: stacjonarne, stołowe i podwieszane do typowych zastosowań, zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w produkcji jednostkowej.

Na jakiej zasadzie działają zgrzewarki punktowe?

Łączenie materiałów przez spawanie jest stosunkowo proste. Dwie płaszczyzny danego materiału są ściskane razem, następnie podgrzewane, aż staną się plastyczne, a po schłodzeniu łączą się w nierozerwalną całość. Zgrzewarki punktowe zgrzewają materiały, jak łatwo się domyślić, punktowo. Zaletami zgrzewarek ręcznych są ich rozmiary i łatwość obsługi.

Zgrzewanie punktowe jest często stosowanie podczas napraw karoserii i nie tylko. Za jego pomocą końcówka odwróconego młotka jest przyspawana do uszkodzonych miejsc, dzięki czemu wgłębienia są wyciągane. Ten rodzaj spawania jest również stosowany do produkcji różnych metalowych przyborów, ogrodzeń.

Zalety tego typu zgrzewania to:

  • zgrabne i precyzyjne szwy,
  • mniejsze koszty energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych (brak zużywalnych elektrod, brak gazu, jak w przypadku maszyn półautomatycznych),
  • wysoka wydajność,
  • dogłębne szkolenie nie jest wymagane (wystarczy zademonstrować kilka razy, jak używać i przećwiczyć najważniejsze szczegóły),
  • podczas pracy z produktem o grubości 0,5-1,0 mm nie dochodzi do przypalenia,
  • nie jest wymagana późniejsza obróbka połączeń.

Zgrzewarki punktowe – różne rodzaje

Aby wiedzieć, jaką wybrać zgrzewarkę punktową, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Istnieją także inne czynniki, które odgrywają rolę w określonych warunkach pracy.

Cały sprzęt zdolny do zgrzewania punktowego jest podzielony na dwie kategorie: przenośne i stałe (stacjonarne). Pierwszy typ ma kompaktowe wymiary 30 x 20 x 30 cm i waży do 16 kg. Takie modele umożliwiają spawanie metalu o przekroju 1,5 , gdzie maksymalnie może to być 5 mm. Towary przenośne nadają się do naprawy karoserii lub uwolnienia dużych konstrukcji metalowych (bramy, drzwi stojaki). Sprzęt można przesuwać wokół produktu i lutować.

Zgrzewarka punktowa bardzo często używana jest także w fabrykach. Z ich pomocą przystępują do składania produktów, które operator może trzymać w dłoni. Podobne rodzaje związków w masowej produkcji powstają bardzo szybko, co przyczynia się do zwiększenia wydajności. Tego typu instalacje zajmują dużo miejsca ze względu na rozmiar 50x60x100 cm i mogą ważyć do nawet 100 kg. Mocniejsze źródło prądu pozwala na spawanie metali o łącznej grubości do 8 mm.

Jednostronne zgrzewanie punktowe

Tryb jednokierunkowy realizowany jest w modelach zwanych nawigatorami (spottery). Wyposażone są w pistolet prętowy i odwrócony młotek, na końcu którego znajduje się miedziana elektroda w kształcie trójkątnej gwiazdy. Po uchwyceniu elektrycznego lutu na powierzchni można wykonywać ruchy, ciągnąc wyboisty metal.

Dwustronne zgrzewanie punktowe

Do łączenia zachodzących na siebie płyt stosuje się zgrzewanie dwustronne. W tym celu urządzenia wyposażone w kleszcze owijają produkt. Maksymalna odległość punktu połączenia od krawędzi konstrukcji zależy od punktu początkowego wsporników, a ten parametr może wynosić od 12 do 50 cm.